Stres ehokardiografija je široko prihvaćena tehnika za procenu i stratifikaciju rizika pacijenata sa poznatom ili suspektnom koronarnom bolesti.
Ova metoda je zaživela u kliničkoj praksi zahvaljujući svojoj širokoj dostupnosti, niskoj ceni i odsustvu jonizujućeg zračenja. Njena glavna prednost u poređenju sa drugim dijagnostičkim tehnikama je visoka dijagnostička i prognostička tačnost.
U poslednjih nekoliko godina, indikacije za primenu ove metode su se proširile i sada ne obuhvataju samo dijagnostiku, prognozu i stratifikaciju pacijenta sa koronarnom bolesti već se primenjuje kod pacijenata sa idiopatskom dilatativnom kardiomiopatijom, hipertenzijom i sa određenim valvularnim manama.
Zbog toga stress ehokardiografija iako etablirana kao izuzetna dijagnostička metoda u ishemijskoj bolesti srca, predstavlja metodu koja se i dalje razvija i nalazi primenu u različitim područjima kliničke kardiologije.
Kurs će obuhvatiti sledeće teme:
- Patofiziološke osnove: koronarna cirkulacija i koronarna bolest (2 časa)
- Stersori i tehnike: Mehanizmi delovanja i farmakološke karakteristike pojedinih preparata i vrste testova (1 čas)
- Indikacije i kontraindikacije za stres ehokardiografiju u koronarnoj bolesti (1 čas)
- Ishemijska bolest srca: segmentna analiza pokretljivosti zidova i procena funkcije leve komore, testovi za procenu vijabilnosti (2 časa)
- Farmakološki testovi u posebnim indikacijama: hipertenzija, dilatativna kardiomiopatija i valvularna obolenja (2 časa)
- Preporuke za stres ehokardiografiju (1 cas)
Kurs će se sastojati od predavanja po navedenim temama i od praktične nastave, tokom koje će polaznik posle edukacije sa mentorom u vidu 30 izvedenih testova, morati da samostalno uz superviziju mentora izvede 100 dijagnostičkih testova.
Kurs je namenjen doktorima specijalistima i na specijalizaciji iz interne medicine i kardiologije koji su upoznati sa tehnikom ehokardiografskog pregleda srca.
Na kraju kursa svi polaznici će dobiti sertifikat o obucnosti za izvođenje stresne ehokardiografije.